Леся Украинка, 1871 - 1913 — Выдающаяся украинская писательница и поэтесса.

Леся Украинка

Выдающаяся украинская писательница и поэтесса
(Обновление сайта происходит по вторникам и четвергам.
Украинская версия сайта в процессе разработки)
  [ Комерческие ссылки: ]

1899

Січня 13 (25)

Леся з матір’ю від’їздить з Колодяжного до Берліна. До Варшави їх супроводжував батько, а з Варшави до Берліна брат Михайло (Лист Лесі Українки до О. П. Косач (сестри) від 14 січня 1899 p.).

Січень

У листі до М. Павлика Леся Українка просить його допомогти видати в Галичині суспільно-політичну літературу, підготовлену в Києві, і допомогти практично людям, які приїдуть до нього з рекомендаційними листами від поетеси. Сповіщає також, що на 24 січня (5 лютого) Бергман призначив операцію (Лист Лесі Українки до М. Павлика від 22 січня (3 лютого) 1899 p.).

Січня 26 (лютого 7) Берлін

Професор Бергман прооперував хворий суглоб правої ноги (Лист Лесі Українки до А. М. Драгоманової від 13 (25) лютого 1899 p.).

Лютого 1 (13), Львів

Надруковано поезію «На столітній ювілей української літератури» під назвою «На спомин І. Котляревського» з редакційною приміткою: «Сю поезію Л[есі] Українки декламував М. Старицький на святі Котляревського в Києві 26 грудня 1898 p.». Надруковано також поезії «У пустині», «Весна зимова» (ЛНВ, 1899, кн. 2, с. 164 – 168).

Березня 9 (21)

В листі до брата Михайла пише про читання книжок різними мовами. Листи брата з аналізом політичної ситуації в Росії називає «кореспонденціями з Росії».

Березня близько 17 (29)

Мати Лесі виїхала з Берліна додому, на зміну їй доглядати хвору Лесю приїхала сестра Ольга (Хронологія).

Квітня 27 – 28 (травня 9 – 10)

Поетеса просить М. І. Павлика заочно познайомити її з Ольгою Кобилянською і пересилає через нього першого листа письменниці (лист не зберігся), який започаткував щиру дружбу двох письменниць.

Квітня 28 (травня 10) Берлін

Лесі Українці замовлено післяопераційний апарат для ноги (Лист Лесі Українки до П. А. Косача від 1 (13) травня 1899 p.).

Травня 20 (червня 1)

Редактор берлінського журналу «Die Gesellschaft» Людвіг Якобовський відвідав Лесю Українку в клініці («Українське літературознавство», вин. 6, 1969, с. 147).

Травня 26 (червня 7)

У листі до М. І. Павлика поетеса аналізує сильні й слабкі сторони творчості Ольги Кобилянської, вперше згадує про листовне знайомство з Кузьмою (Антон Ляхоцький – женевський видавець революційної літератури. – Ред.). Повідомляє про переклад оповідання «Голосні струни» на німецьку мову для збірника новел українських авторів, що їх готував до друку Л. Якобовський.

Червня 5 (17)

Написано поезію «Поворіт».

Червня 6 (18)

Леся просить М. Павлика надіслати їй адресу поета-засланця П. Грабовського.

Червня 19 (липня 1)

Леся з сестрою Ольгою від’їздить з Берліна через Варшаву до Києва, а потім до Гадяча. Замешкали в новозбудованому будинку на хуторі Зелений Гай (Лист Лесі Українки до М. І. Павлика від 19 червня (1 липня) 1899 p.).

Липня 9 (21) Гадяч

В гостину до Лесі Українки приїхав С. К. Мержинський (Хронологія).

Липня 14 (26) Москва

Цензура забороняє друкувати в альманасі «Хвиля за хвилею» (упорядкував і видав Б. Грінченко) поему Лесі Українки «Давня казка» (Публікації, вип. 2, с. 458).

Серпня 9 (21)

О. Кобилянська приїздить до Гадяча на побачення з Лесею, гостює до 25 серпня (Кобилянська О. Твори, т. 5, с. 423).

Серпня 17 (29) Київ

Трупа М. Кропивницького поставила п’єсу Лесі Українки «Блакитна троянда». В пресі («Жизнь и искусство», 1899, 19 августа; «Киевское слово», 1899, 19 августа; «Киевлянин», 1899, 20 августа) опубліковано негативні рецензії на виставу.

Вересня перші дні

Поетеса переїздить з Гадяча до Києва, мешкає на вулиці Маріїнсько-Благовіщенській (тепер вулиця П.Саксаганського), 97 (Київський літературно-меморіальний музей Лесі Українки).

Вересня 30 (12 жовтня)

Леся Українка виголосила доповідь на тему «Два направления в новейшей итальянской литературе» на зібранні Київського літературно-артистичного товариства (Лист Лесі Українки до О. Ю. Кобилянської від 4, 5 жовтня 1899 p.).

Жовтня 19 (31)

Написано поезію «Як я люблю оці години праці…»

Жовтень Львів

Про вихід у світ книжки «Думи і мрії. Поезії Лесі Українки. Накладом Українсько-руської видавничої спілки …», 1899, повідомляє журнал «Літературно-науковнй вісник» (кв. 10, с. 42) в бібліографічній замітці з викладом змісту книжки.

Грудня 2 (14)

Написано поезії «Як Ізраїль діставсь ворогам у полон…», «Єреміє, зловісний пророче в залізнім ярмі!».

Грудня 9 (21)

Леся Українка виголосила доповідь на тему: «Малорусские писатели на Буковине» на зібранні Київського літературно-артистичного товариства (Лист Лесі Українки до О. Ю. Кобилянської від 18, 22 січня 1900 p.).

У цьому році

Написано поезії «Impromtu», «Дивилась я на тебе і в ту мить…».

Працює над перекладом драми німецького письменника Г. Гауптмана «Ткачі» російською та українською мовами. Переклала вірші Ади Негрі «Кінець страйку», «Смутної провесни, серед травиці…», Г.Гейне «Ткачі».


[ Полезные ссылки: ]


[ ]