Леся Украинка, 1871 - 1913 — Выдающаяся украинская писательница и поэтесса.

Леся Украинка

Выдающаяся украинская писательница и поэтесса
(Обновление сайта происходит по вторникам и четвергам.
Украинская версия сайта в процессе разработки)
  [ Комерческие ссылки: ]

1897

Січня початок

Загострення хвороби.

«Така у нас біда з Лесею … Вона дуже терпляча взагалі й переносить страждання, не скаржачись, але й мовчазні її страждання так тяжко бачити, може, ще тяжче. Вона плаче нишком від мене, а я від неї» (Лист О. П. Косач (матері) до Л. М. Драгоманової від 18 січня 1897 p.).

Січня 19 (31)

Написано поезію «Обгорта мене туга, болить голова…», що пізніше ввійшла до циклу «З пропащих років», та поезію «До товариша», присвячену М. Кривинюкові, який перебував у в’язниці.

Січень

Надруковано поезії «На вічну пам’ять листочкові…», «Слово, чому ти не твердая криця…», «Fiat пох!» («Життя і слово», т. 6, кн. l, c. 13 – 16).

Січень

Написано статтю «Не так тії вороги, як добрії люди».

Січня 27 (8 лютого)

Написано поезію «Східна мелодія».

Лютого 2 (14)

Написано поезії: «Як дитиною, бувало…», «Не дорікати слово я дала…», «Романс», «Кров твоя – рубін коштовний…».

Лютого 12 (24) Петербург

У Петропавлівській в’язниці померла знайома сім’ї Косачів революціонерка Марія Вітрова, яка спалила себе у камері, не знісши зневаги жандарма. Цей факт викликав хвилю протестів та демонстрацій по всій Росії та Україні. Леся Українка була свідком цих подій у Києві.

Лютий – квітень

Поетеса прикута до ліжка, але багато читає, цікавиться питаннями політичної економії (Лист Лесі Українки до Л. М. та А. М. Драгоманових від 3 лютого 1897 p.).

Березень Львів

Надруковано статтю Лесі Українки «Не так тії вороги, як добрії люди» за підписом H. C. Ж. («Життя і слово», 1897, т. 6, кн. 3, с. 244 – 250).

Квітня 25 (7 травня)

Написано поезію «…Так прожила я цілу довгу зиму…».

Червня 12 (24)

Приїздить до Ялти на лікування (Лист Лесі Українки до О. П. Косач (матері) від 20 червня 1897 p.).

Червень Львів

Надруковано поезії «Грішниця», «О, знаю я, багато ще промчить…», «Хвилина розпачу» («Життя і слово», 1897, т. 6, кн. 5-6, с. 354 – 363).

Липня 19 (31) Ялта

До поетеси приїздить її брат Михайло Косач з дружиною (Лист Лесі Українки до О. П. Косач (матері) від 21 липня 1897 p.).

Липня 21 (2 серпня)

В листуванні Лесі Українки вперше зустрічається ім’я Сергія Костянтиновича Мержинського, з яким вона познайомилась через П. Л. Тучапського (Лист Лесі Українки до О. П. Косач (матері) від 21 липня 1897 p.).

Серпень

Леся Українка вивчає «Капітал» К. Маркса (Лист Лесі Українки до О. П. Косач (сестри) від 30 серпня 1897 p.).

Жовтня 22 (4 листопада)

Леся одержує вітальну телеграму від Київського літературно-артистичного товариства в зв’язку з нагородженням її оповідання «Голосні струни» золотим жетоном (Лист Лесі Українки до О. П. Косач (матері) від 23 жовтня 1897 p.).

Листопада 12 (24)

Поетеса формулює своє кредо:

«Не можна, гріх бути інвалідом, коли так багато роботи і так мало людей, треба перестати ним бути, коли не можна зараз, то через рік … через три, а все-таки треба вийти в люди! І я вийду або під ножем пропаду, а так не зостанусь» (Лист Лесі Українки до О. П. Косач (сестри) від 12 листопада 1897 p.).

Листопада 18 (30)

Написано поезію «Мрії».

Грудня 2 (14) Київ

У Київському літературно-артистичному товаристві вперше була виголошена доповідь про творчість Лесі Українки.

Грудня 7 (19)

Поетеса надсилає І. Франкові лист з подякою за запрошення до участі в журналі «Літературно-науковий вісник». Одночасно надсилає свої поезії «Східна мелодія» та «Мрії».

Грудня 15 (27)

Написано поезію «Зимова ніч на чужині».

У цьому році

Написано поезії «Імпровізація», «Уривки з листа», «Ти, дівчино, життям розбита, грай!».


[ Полезные ссылки: ]


[ ]